Jaké typy kleští by neměly chybět ani ve vaší dílně?

Propadli jste kutilství a pustili se do zařizování dílny? Pak vám již zřejmě došlo, že k nejpoužívanějším nářadím patří kleště. Ale ani ty vás nemusí zachránit v každé situaci – anebo jen nemáte k dispozici ten správný typ?

Znáte univerzální klešťový klíč?

Kutil by si měl podle všeho vystačit jen se třemi druhy kleští, a to s kombinačkami, štípačkami a sikovkami. Čistě teoreticky by to šlo, ale v jistých situacích jsou mnohem praktičtější jiné varianty tohoto nástroje. Například klešťový klíč neboli kleště na šestihrany – plně nahrazuje sadu klasických metrických či palcových klíčů a je neocenitelným pomocníkem při jemné mechanické práci. Použijete ho při ohýbání, místo menšího svěráku, ale také ke štípání dlaždic nebo jako ráčnový stavitelný klíč. A aby toho nebylo málo, stejně snadno s jeho pomocí uvolníte kabelové spony.

Připlaťte si za kvalitu, vyplatí se to

V každém případě hraje velkou roli kvalita, respektive materiál, ze kterého jsou kleště vyrobeny. Standardně jde o legovanou chrom-vanadiovou ocel – ta se neláme, neohýbá a hodně toho vydrží. Navíc nehrozí poškození ani v případě, kdy vám spadnou na tvrdou zem. Naopak se vyhněte kleštím vyrobených pouze z pochromovaného železa nebo niklu. Jsou sice velmi levné, ale rychle se opotřebují a téměř nic nevydrží. Dalším kritériem jsou ergonomie a nejrůznější „vychytávky“, díky kterým je práce s kleštěmi mnohem příjemnější. Jmenovitě protiskluzný povrch apod.

Sázkou na jistotou je...

Profi kutily nemusíme se značkou Knipex seznamovat. Moc dobře ji znají a nedají na ni dopustit. Výrobce se úzce specializuje právě na kleště, a díky tomu garantuje nejvyšší možnou kvalitu. Kleště Knipex sice nejsou nejlevnější, ale to vozy značky Ferrari také nejsou. Jisté je, že vám budou dělat dobrou službu po mnoho let. A to je mnohem důležitější než zdánlivá úspora za nářadí mrzké kvality, které se rozpadnou dříve, než s ním stačíte něco udělat.