Na osvětlení záleží. Jak vybrat svítidla do obývacího pokoje?

Obývací pokoj je pro většinu lidí jakýmsi středobodem bydlení. Místnost, ve které se rodina setkává po náročném dni, ale také v ní přijímá návštěvy. Proto je důležité, aby interiér působil dobrým dojmem, což není možné bez vhodně zvoleného osvětlení. Při výběru hrají roli design, ale také intenzita světelných zdrojů. Přečtěte si následující pravidla a budete v tom mít jasno! Funkčnost osvětlení je důležitá, ale zásadní je také estetika a designové zpracování. Svítidla by měla mít také dekorativní účel, a to svým tvarem nebo způsobem nasvícení. Některé netradiční kousky mají ambice na to, aby se staly dominantními prvky. Na straně druhé jsou jednoduchá svítila, které z prostoru nijak výrazně vystupují a spíše podporují celkovou plasticitu a jednolitost. Přijměte fakt, že univerzální návod na to, jak vybrat svítidla do obývacího pokoje, neexistuje. Z velké části jde o individuální přístup každého z vás. Záleží na specifických potřebách, vkusu a v neposlední řadě na volných finančních prostředcích. Ve finále je však podstatné, aby osvětlení splnilo účel, nerušilo a ladilo s ostatním zařízením.

Jedno světlo rozhodně nestačí

Máte za to, že si vystačíte s jedním větším lustrem a tím bude váš problém s osvětlením nadobro vyřešen? Chyba lávky. Intenzita světla má zásadní vliv na vnímání interiéru a jedním světlem nikdy nenastolíte jedinečnou atmosféru. A právě to je důvod, proč by se osvětlení nemělo nacházet jen v jednom místě – žádoucí je větší počet doplňkových světel, která rozmístíte do různých částí místnosti. Představte si situaci, kdy zatoužíte po romantice. Pak vám přijde vhod spíše tlumené osvětlení než intenzivní světlo, které vydává zářivka. Při sledování televize je zase neocenitelná menší lampička a při čtení přímé světlo z pravé nebo levé strany.

Centrální osvětlení není jen lustr

Funkci hlavního osvětlení může mít lustr, ale stejně tak můžete vsadit na stropní bodová nebo přisazený světla. Důležité je, aby centrální osvětlení poskytovalo dostatek světla pro bezproblémový pohyb v místnosti.

Atmosféru vykouzlíte doplňkovými světly

Větší počet zdrojů, které umístíte do jednotlivých sekcí, místnost opticky rozdělí. K těmto účelům jsou jako stvořené dekorační lampy, nástěnná svítidla či světelné římsy. Možností je opravdu hodně a je jen na vás, která varianta vám bude sympatická. A pozor, nevšední atmosféry dosáhnete i s velmi omezeným rozpočtem. Pokud se vám nechce utrácet za nová svítidla, pořiďte si ke stávajícím lampičkám dekorativní stínítka. Případně vyzkoušejte barevné žárovky.

Vše musí vzájemně ladit

Lamy, nástěnná a stropní svítidla by měla být v podobném stylu jako stávající zařízení místnosti. Design má velkou moc a dokáže zvýšit (ale i snížit!) estetickou úroveň obývacího pokoje. Vyberte si taková světa, která si budou rozumět s nábytkem i dekoracemi. Jinými slovy – do moderního obýváku určitě nepatří křišťálový lustr po babičce. Je-li váš obývací pokoj v klasickém stylu, vsaďte na standardní tvary lustru a doplňte jej o nástěnné lampičky a vyšší štíhlou lampu. Zkrátka a dobře o klasiku. Do moderního obývacího pokoje patří minimalistické osvětlení technického charakteru a LED žárovky. Skvělou volbou jsou bodová světla, případně sestava několika světel. Tyto sestavy vychází levněji než jednotlivé kusy a nabízí pěkný vizuální efekt.

Jak světla umístit?

V praxi nejde jen o to vybrat svítidla, ale také je dobře rozmístit. Obecně se doporučuje, aby závěsná svítidla byla min. 1 metr od stropu a zároveň dostatečně vysoko, aby se světlo šířilo rovnoměrně. Optimální umístění nástěnných svítidel je uprostřed. Lustr (a především velký a těžký) by neměl být nad sedačkou. Stojací lampy umístěte tak, aby osvětlovaly strop, šikminy nebo ostré rohy.