Předsíň je první místností, kam vy či návštěva vstoupí. Mějte ji co nejhezčí!

Předsíň je prvním prostorem, který vy či vaše návštěva při vstupu do bytu spatříte. Jedná se obvykle o velmi malou plochu, kterou je však třeba účelně zaplnit potřebným nábytkem a dalším příslušenstvím. Jak to ale zařídit, když prostor nelze zvětšit a zároveň nechcete, aby předsíň byla stísněná a působila přeplněně? A víte, co dokáže předsíň vypovědět i o vás samých? Podívejte se na následující postřehy a tipy. Předsíň je prostorem, který vás vítá po vašem návratu domů a zároveň je i zónou, kde můžete příjemně zapůsobit na své návštěvníky. Tato malá místnůstka v bytě tak skrývá mnohem větší potenciál, než je jí obvykle připisován. To, že je předsíň často prostorově velmi stísněná, vůbec neznamená, že proto musí působit neútulně a stroze. Naštěstí v dnešní době existuje dostatek velmi dobře řešených úložných prostorů, které zabírají minimum místa, takže předsíň může pojmout potřebné množství bot i oděvů a dalších doplňků, aniž by se v ní nedalo pohybovat.

Co dělá předsíň předsíní?

Předsíň musí vždy obsahovat kvalitní botník i prostor, kam lze boty, jsou-li špinavé, dočasně odkládat. Dále v předsíni nesmí chybět věšák či háčky na zdi, které jsou rozmístěny tak, aby se na ně vešlo maximum věcí. Také je dobré mít v předsíni skříň, která může sloužit i jako úložiště pro různé další věci, které se v domácnosti vždy nahromadí. Není-li možné z kapacitních důvodů skříň do předsíně umístit, pak je dobré mít zde alespoň pověšenou sadu polic či instalované výklopné panely, kam lze věci efektivně ukládat. Samozřejmě se v předsíni hodí i židle, lavice či samotný botník, kam se lze pohodlně posadit, potřebujete-li si obout boty beze spěchu. Pomocníkem, který se v předsíni může velmi dobře osvědčit, je i takzvaný němý sluha. Může být dřevěný, celokovový či kombinovaný, například ve spojení karbonové oceli a kaučukového dřeva. Němého sluhu pak dobře doplní i držák na deštníky, který nejen za deštivého počasí oceníte. Důležitá je zde však dobrá rovnováha, takže je zapotřebí, aby stojan měl těžší základnu či byl zatěžkáván po všech stranách rovnoměrně.

Další ochotní pomocníci ve vaší předsíni

Do správné předsíně pak rozhodně patří zrcadlo, protože vzhled je před odchodem z domova potřebné zkontrolovat. I když dlužno přiznat, že po návratu domů se již člověk často v zrcadle nevzhlíží. Zrcadlo může mít mnoho rozměrů i tvarů. Vzhledem k omezeným prostorům předsíně je ideální zrcadlo závěsné nebo zrcadlo, které tvoří součást dveří šatní skříně. Zrcadla mohou mít klasický či moderní rám, tlumené i výrazné barvy, působit starosvětsky či ultramoderně. Pořídit lze rychle online i zrcadlo z Möbelix.cz, vybrat si může skutečně každý. V předsíni rovněž dobře poslouží schránka na klíče, která si nárokuje minimální místo a umožní vám udržet ve všech vašich klíčích potřebný pořádek. Stejně tak lze do předsíně pro ženskou část osazenstva domácnosti umístit i skříňku na bižuterii a jiné módní doplňky. Před odchodem z domova a za přítomnosti pěkného zrcadla se poslední kontrola vzhledu přímo nabízí. V předsíni může být čas od času umístěn i skládací paraván, který dočasně zakryje náš nepořádek, když nechceme, aby ho měly návštěvy příliš na očích. Samozřejmě pak musí nastat čas úklidu, protože paraván není trvalým řešením, ale pouze krátkodobou improvizací.

Předsíň jako test vašeho osobnostního založení

Několik čtverečních metrů, které představují předsíň, vás pak dokáže i testovat, zda dostatečně takticky uvažujete při rozmístění nábytku. Stává se tak i prostorem, kde můžete zvolit minimalismus jako svou novou životní filozofii. Zastánci feng-šui již od pradávna tvrdí, že přebytek věcí vnáší do bytu či rodinného domu pouze myšlenkový chaos a napětí. Prostor předsíně, kam musíte umístit mnoho důležitých kusů nábytku a dalších doplňkových předmětů na velmi omezenou plochu, je pak praktickým kolbištěm, kde můžete zkoušet v praxi porazit své tendence k materialismu a konzumnímu stylu života. Znamená to uvědomit si, co je skutečně důležité a co již naopak není. A stejně jako v předsíni tak i v celém životě je potřeba zbavit se přebytečných věcí, které zabírají pouze prostor, čas i energii. Budete-li trénovat praxi minimalismus v rámci svých osobních věcí - například i prostřednictvím metody Konmari od známé japonské organizátorky domácností Marie Kondo, pozitivně se to odrazí i ve vaší celkové spokojenosti v životě. Střídmost se v mnoha životních ohledech prostě vyplácí více než shromažďování věcí a potřeba vše vlastnit. To právě učí Marie Kondo a dokonce vás to může naučit i vaše malá předsíň.

Publikováno: 25. 10. 2017

Kategorie: Interiér

Autor: administrator

Tagy: jak zařídit předsíň | předsíň